... یک قدم جلوتر بیا

فرآيندهاي آموزشي، فرهنگي و پژوهشي دبيرستان دوره دوم علامه طباطبايي - واحد پاسداران بر اساس ويژگي «مسئوليت‌پذيري» طراحي شده است. مهمترين هدف اين واحد آموزشي، پرورش دانش‌آموزاني است که مسئول رفتارهاي خود باشند. بنابراين دانش‌آموزاني جذب اين واحد آموزشي مي‌شوند که تمايل داشته باشند کيفيت آموزشي و بالاي خود را مسئولانه ارتقاء دهند.

شعار واحد پاسداران اين است: «هر جا که ايستاده‌اي يک قدم جلوتر بيا.» بر اساس اين رويکرد آموزشي، ابتدا دانش‌آموزان با خودشان و عملکرد قبلي‌شان رقابت مي‌کنند. در مراحل بعد، دانش‌آموزان در کلاس، مدرسه و در سطح مجتمع علامه طباطبايي با يکديگر رقابت مي‌کنند تا براي ورود به رشته‌هاي مناسب در دانشگاه‌هاي خوب آماده شوند. برنامه اختصاصي دبيرستان دوره دوم علامه طباطبايي - واحد پاسداران در بخش آموزشي، تشکيل «باشگاه سه رقمي‌ها» است. در اين باشگاه براي دانش‌آموزاني که مي‌توانند در کنکور رتبه‌هاي برتر را کسب کنند برنامه‌هاي اختصاصي تدارک ديده شده است. آموزش حرفه‌اي زبان انگليسي، يکي ديگر از برنامه‌هاي واحد پاسداران است.

تاکتيکي آموزشي به نام «برنامهريزي خطي»

با شروع سال تحصيلي، دانش‌آموزان در واحد پاسداران، با «برنامه‌ريزي خطي»، بر اساس توانايي و استعدادهايشان سطح‌بندي شده و در کلاس متناسب با سطح آموزشي‌شان شرکت مي‌کنند. بنابراين اين فرصت براي دانش‌آموزان فراهم مي‌شود تا درس‌ها را در کنار نفرات هم سطح خود فرا بگيرند. اين سيستم آموزشي انگيزه دانش‌آموزان را براي درس خواندن افزايش مي‌دهد. امسال کلاس‌هاي پژوهشي، رياضي، زبان و ورزش واحد پاسداران بر اساس برنامه‌ريزي خطي تشکيل شده است. براي تشکيل کلاس‌هاي ساير دروس بر اساس تاکتيک آموزشي «خطي» در سال آينده برنامه‌ريزي شده است.

از «رباتيک» تا «سينما- رمان»

رشته‌هاي مکاسيستم، رباتيک، و برنامه‌نويسي در بخش پژوهشي واحد پاسداران به دانش‌آموزان علاقه‌مند تدريس مي‌شود. همچنين کلاس ويژه «سينما – رمان» در بخش فرهنگي مدرسه تدارک ديده شده است تا دانش‌آموزان نخست با ادبيات و رمان‌هاي بزرگ دنيا آشنا شوند و سپس فيلم‌هايي که بر اساس اين رمان‌ها ساخته شده را ببينند. نقد فيلم قوه تفکر، تحليل و نکته‌سنجي دانش‌آموزان را افزايش مي‌دهد. تقويت اين مهارت‌ها تاثير مستقيم در فرآيند آموزشي و کسب موفقيت در مراحل پيش‌رو دارد.