شیوه‌های منحصر به فرد دختران علامه‌ای برای درس خواندن

* کارنما، تحلیلی است از وضعیت دانشآموزان که هر ماه برای اولیاء ارسال میشوددبيرستان دخترانه دوره اول علامه طباطبايي- واحد پاسداران به‌تازگي به مدارس علامه طباطبايي اضافه شده‌ است. مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي توانسته است مجموعه‌اي از بهترين و باسابقه‌ترين‌ فرهنگيان و دبيران منطقه 4 را گرد هم آورد. آن‌ها فضايي امن و بانشاط براي دختران علامه‌اي پديد آورده‌اند. اين واحد آموزشي با وجود اين‌که سال اول تاسيس خود را مي‌گذراند اما به لطف نظام آموزشي و پرورشي مدون مجتمع علامه طباطبايي، از تجربه‌اي چندين ساله بهره مي‌برد.

مشاور روانشناس در کنار مشاور تحصيلي

مشاوره تحصيلي و مشاوره خانوادگي براي موفقيت دانش آموز مکمل هم هستند؛ اما در عين حال تفاوت‌هاي اساسي دارند. يک مشاور تحصيلي نمي‌تواند نقش مشاور خانواده را نيز داشته باشد. براي اين که دانش‌آموزان از هر دو مشاوره بهره ببرند، مشاور روان‌شناس در مدرسه حضور دارد. او با خانواده‌ها و دانش‌آموزان به صورت فردي و گروهي جلسه‌هاي مشاوره‌اي برگزار مي‌کند. مشاور خانواده در جلسات گروهي به مسائلي مانند کنترل خشم، بالا بردن اعتماد به نفس، خودشناسي و استفاده صحيح از فضاي مجازي مي‌پردازد.

افزايش تمرکز در کلاسهاي کانون

کلاس‌هاي کانون فرهنگي و هنري با رشته‌هاي متنوع مانند آشپزي، کامپيوتر، پتينه و ويتراي زير مجموعه کلاس کار و فناوري قرار گرفته تا دانش‌آموزان علاوه بر اين که در يک رشته مهارت مي‌آموزند، براي کسب نمره درس کار و فناوري هم تلاش کنند و مورد ارزيابي قرار گيرند. رشته‌هايي مانند آشپزي و قالي‌بافي افزايش تمرکز و صبوري دانش‌آموزان را به همراه دارند که در مطالعه درسي به کمک آن‌ها مي‌آيد.

از ايده تا اجرا

زنگ پژوهش هفتمي‌هاي دبيرستان دخترانه دوره اول علامه طباطبايي- واحد پاسداران با عنوان«از ايده تا اجرا» برگزار مي‌شود. دانش‌آموزان پايه هفتم قبل از انتخاب رشته پژوهشي خود ابتدا ياد مي‌گيرند که چطور خلاقيت و نوآوري داشته باشند و اين خلاقيت را در هر رشته‌اي پياده کنند. آن‌ها ايده‌پردازي و تفکر خارج از چارچوب را فرا مي‌گيرند. اين مهارت‌ها در هر رشته پژوهشي که علامه‌اي‌ها براي سال‌هاي آينده انتخاب مي‌کنند به کارشان مي‌آيد.

 

«کافه کتاب» ، مکاني براي دوستي با کتاب

«کافه کتاب» مکاني است که دختران علامه‌اي مي‌توانند در آن کتاب بخوانند و به صحبت‌هاي دبير ادبيات گوش دهند. در کافه کتاب دانش‌آموزان فرصت مي يابند تا با آرامش، کتاب مورد علاقه خود را ورق بزنند و به دانسته‌هاي خود بيفزايند. کافه کتاب يک روز در هفته پذيراي علامه‌اي‌هاي  علاقه‌مند به کتاب است.

«کارنما»، کارنامه به علاوه تحليل

هر ماه پرونده‌اي حاوي نمره‌ها، وضعيت پيشرفت تحصيلي، نکته‌هاي مشاوره‌اي و ساعت‌هاي درسي ثبت شده هر دانش‌آموز براي اولياء ارسال مي‌شود تا در جريان کامل آنچه که در مدرسه اتفاق افتاده است قرار بگيرند.

مشاور تحصيلي با کنار هم قرار دادن ساعت‌هاي مطالعه و نمره‌هاي دانش‌آموز در هر درس، برنامه‌ريزي دانش‌آموز را مورد بررسي قرار مي‌دهد. او از اين طريق ميزان کارايي مطالعه را مشخص مي‌کند و نکته‌هايي را براي اصلاح و پيشرفت در مطالعه به دانش‌آموز ارائه مي‌کند.

اول هفته با آزمون شروع ميشود

شنبه‌ها در واحد دخترانه پاسداران روز آزمون است. دو الي سه آزمون در اين روز برگزار مي‌شود. آزمون رياضي هر هفته و آزمون علوم هر دو هفته يک بار در برنامه گنجانده شده است. آزمون هر درس از اول کتاب تا جايي که تدريس شده برگزار مي‌شود. در آستانه برگزاري هر آزمون جامع نيز، آزموني شبيه به آزمون جامع مجتمع در واحد پاسداران برگزار مي‌شود.