اخبار مدرسه

چگونه با فرزندم ارتباط برقرار کنم؟

تاریخ انتشار : 1396/8/24

«رابطه من و فرزندم»، موضوع اولین جلسه آموزش خانواده دبیرستان دوره دوم علامه طباطبایی- واحد شریعتی بود. .

اولین جلسه آموزش خانواده دیروز (سه شنبه 23 آبان) در دبیرستان دوره دوم علامه طباطبایی – واحد شریعتی برگزار شد. در این جلسه که با موضوع رابطه من و فرزندم تشکیل شد، مسئولان واحد شریعتی و تعداد زیادی از خانواده های دانش آموزان حضور داشتند.

رویکرد به مشاوره، مستمر و هدفدار است

در ابتدای این جلسه مهدی لواسانی مدیر واحد شریعتی درباره لزوم تشکیل این جلسه گفت:« مشاوره به دانش آموزان و اولیا از سیاست های اصلی مجتمع علامه طباطبایی و مدارس آن است. این موضوع در دبیرستان های دوره دوم اهمیت بیشتری دارد زیرا دانش آموزان در سنی هستند که از لحاظ شخصیتی بسیار حساس است و از لحاظ اجتماعی نیز به خاطر نزدیک شدن به کنکور اهمیت زیادی دارد.» لواسانی در ادامه به رویکرد مجتمع درباره بحث مشاوره اشاره کرد:«رویکرد مجتمع علامه طباطبایی به مشاوره، بر اساس طرح های مدت دار و هدفمند است. راه اندازی مرکز مشاوره مجتمع نیز بر همین اساس صورت گرفته است.»

لواسانی انتخاب موضوع جلسه را به انتخاب خود والدین دانست و گفت:«برای جلسه امروز با مشورت معلمان و مشاوران مدرسه چند موضوع در نظر گرفته و در کانال اطلاع رسانی مدرسه به رای گذاشته شد. در نهایت موضوع رابطه من و فرزندم برای این جلسه انتخاب شد.»

مدیر دبیرستان دوره دوم علامه طباطبایی – واحد شریعتی در ادامه به بیان گزارشی از وضعیت آموزشی پایه های مختلف پرداخت. لواسانی درباره پایه چهارم گفت:« برای این پایه تاکنون بیش از 50 آزمون برگزار کرده ایم. با همه اولیا هم جلسات مشاوره انجام شده که مجموعه این اقدامات باعث تغییر محسوس سطح آموزشی بچه ها شده است.»

 او درباره پایه دهم و یازدهمی ها هم گفت:«برای این دو پایه کارنامه  روزه تدوین شده که حاوی ارزیابی های دقیق در حوزه های مختلف است. این ارزیابی ها شامل آزمون های کلاسی، مبحثی و جامع و همچنین پیشرفت های تحصیلی دانش آموزان می باشند.» لواسانی در پایان حرفهایش به اردوهای برگزار شده از ابتدای سال تحصیلی هم اشاره کرد:« از آغاز مهر چند اردو برای بچه ها برگزار کردیم که مهمترین آنها اردوی پدران و پسران بود. خیلی دوست دارم در اردوهای آینده پدران بیشتری ما را قابل بدانند و در آن شرکت کنند چون نتایج بسیار خوبی در رابطه با فرزندان به دست می آید.»

تربیت فرامکانی است

هادی ربیعی، مشاور مدعو جلسه، بحثش را با یک سوال آغاز کرد: «آیا روانشاسان و مشاوران در چنین مراسمی باید حرف های مهمی بزنند و برای همه دستورالعمل یکسان صادر کنند؟» این پرسش سرآغاز بحث دوطرفه ای بین ربیعی و اولیا بود. ربیعی گفت:« اولیا همواره برای تربیت فرزندان خود شایسته ترین افراد هستند. دستیابی علمی به هر کمالی مقدم بر دستیابی عملی به آن کمال هست. بنابراین خانواده ها قبل از هر کار باید نسبت به مسائل فرزندان خود واقف باشند و آنها را خوب بشناسند و تحلیل کنند.»

وی افزود:« همه دوست داریم فرزندانی تربیت کنیم که در درس و اخلاق نمونه باشند. برای رسیدن به این هدف هرکاری انجام می دهمی اما گاه اینطور نمی شود.پس مشکل از کجاست؟ مهمترین عامل در این موضوع تفاوت در بینش و نگاه خانواده ها است. یعنی دید خانواده به فرزند باید تغییر کند. برای این کار اول به عقب برگردیم و از لحظه تولد به نوع رفتار و تربیت خود فکر کنیم. البته همه روانشناسان اعتقاد دارند در تربیت هر فرد دو عامل وراثت و محیط تاثیر دارند پس نقش جامعه هم باید در تحلیل ها مورد توجه قرار گیرد.»

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از اولیا درباره زمان و مکان تربیت فرزندان گفت:« تربیت امری فرامکانی و فرازمانی است. یعنی باید فرزند را امروز تربیت کرد ولی با نگاه به آینده. یعنی باید در تربیت ابتدا موضوعات را تحلیل کرد و قدم به قدم پیش رفت.»

ربیعی گفت:« خشم و ترس دو هیجان اصلی بچه ها در این دوران هستند. بروز خشم در قبال وجود موانع

و ترس بدلیل نشناختن موقعیت های جدید است. هدف از چنین جلساتی توجه دادن اولیاء به برخورد «دقیق» و به موقع با فرزندان است.»

ربیعی در انتها گفت:« ارائه راهکارهای کلی دردی از مشکلات فراوان فرزندان حل نمی کند و بررسی و حل مسائل نوجوانان و جوانان نیاز به جلسات مشاوره فردی و تخصصی دارد. اما به طور کلی می توان به هفت عادت سازنده گوش سپردن، حمایت، تشویق، احترام، اعتماد، پذیرش و گفتگوی همیشگی درباره اختلافات اشاره کرد. همچنین عیب جویی، سرزنش، شکوه و گلایه، نق و غرغر، تهدید، تنبیه و دادن باج برای تحت کنترل درآوردن دیگری از عادات مخرب هستند.»

در این جلسه، اولیاء سوالات خود را مطرح کردند. مرکز مشاوره روانشناسی «هفت و نیم» با رویکرد تخصصی کودک و نوجوان در ماه جاری توسط مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی راه اندازی شد.