اخبار مدرسه

گفتند لباس هایتان مناسب نیست!

تاریخ انتشار : 1397/12/28

گفتگو با «امير محمد ارديبهشت»، بازيگر نمايشي که اجرا نشد.

* تهیه مطلب:کيان عيوقي / دانش‌آموز پايه دهم

تئاتر از رشتههاي هنري است که در دبيرستان دوره دوم علامه طباطبايي - واحد پاسداران به دانشآموزان علاقمند آموزش داده ميشود. گروه تئاتر واحد پاسداران از ابتداي سال تحصيلي هر سال نمايشي را تمرين ميکنند تا در مسابقات مختلف حضور پيدا کنند. براي بررسي اين کلاسها با «امير محمد ارديبهشت» دانشآموز پايه يازدهم واحد پاسداران گفتگو کردم. ارديبهشت ميگويد از پنج سال قبل بازيگري را شروع کرده است و ميخواهد اين هنر را ادامه دهد. جزييات نمايش سال گذشته واحد پاسداران و دلايل اجرا نشدن آن در مسابقه، بخش ديگري از حرفهاي اين دانشآموز است. مصاحبه او را با «هفت و نيم» بخوانيد:

فعاليت هنري خود را از چه زماني شروع کرديد؟

من بازيگري تئاتر را از پنج سال پيش، اوايل کلاس هفتم، شروع کردم و در دوره دوم دبيرستان به طور جدي‌تر آن را ادامه مي‌دهم. همزمان با بازيگري در رشته‌هاي کارگرداني، فيلمنامه‌نويسي و گرافيک هم فعاليت مي‌کنم. مدتي قبل در مدرسه فيلم‌سازي هم شرکت کردم. دوست دارم هر رشته‌اي که با سينما و تئاتر مرتبط است را ياد بگيرم.

 در مدرسه علامه طباطبايي- واحد پاسداران چه فعاليتهايي در زمينه تئاتر انجام ميدهيد؟

ما سال گذشته گروه تئاتر خوبي داشتيم. سه نفر از دانش‌آموزان پايه دهم و سه نفر يازدهم بوديم. متاسفانه پارسال به دلايلي درعلامه طباطبايي اجراي داخلي نداشتيم ولي در مسابقات منطقه اجرا داشتيم و مقام دوم را هم به دست آورديم.

 آقاي ارديبهشت، در خصوص تئاتر سال گذشتهتان که نهايتا در مسابقات داخلي اجرا نشد بيشتر برايمان توضيح دهيد.

يک تئاتر جدي و غم‌انگيز بود که از سه سکانس تشکيل مي‌شد و هر سکانس دو بازيگر داشت. در منطقه رقباي زيادي داشتيم ولي کار ما هم خيلي خوب بود. همين نمايش در مسابقات داخلي علامه طباطبايي اجازه اجرا پيدا نکرد.

 دليل اين اتفاق چه بود؟

موضوع نمايش ما درباره يک مرز بين دو کشور خيالي بود. اين دو کشور به دليل مسائل پيش پا افتاده‌اي درگير جنگ مي‌شوند و حالا مرزبانان که روزي همکار بودند بايد با هم بجنگند. سال‌ها بعد وقتي جنگ تمام مي‌شود صميميت‌ها از بين رفته و مرزبانان ديگر نمي‌توانند در مرز به هم نزديک شوند. اين نمايش در منطقه مورد استقبال قرار گرفت ولي در علامه شب قبل از اجرا لغو شد.

 چه کسي اجرا را لغو کرد؟

داورها تشخيص دادند اين نماش اجرا نشود. گفتند لباس‌هايتان مناسب نيست. اين در حالي بود که ما قبل از اجرا فيلم نمايش را برايشان ارسال کرده بوديم.

 براي امسال برنامهاي داريد؟

امسال با هيچ يک از بچه‌هاي پايه دهم آشنايي ندارم. به دليل اتفاقات پارسال برنامه جديدي هم نخواهم داشت.

 احساس ميکنم دلخور هستيد.

به نظرم مجتمع در خصوص نمايشِ ما مي‌توانست لطف بيشتري داشته باشد.