اخبار مدرسه

معلم ادبیات واحد پاسداران: «معنی لغت و شعر مهمترین بخش امتحان است»

تاریخ انتشار : 1397/2/24

«امیر مرادی» معلم ادبیات دبیرستان دوره دوم مجتمع علامه طباطبایی - واحد پاسداران می گوید تدریس ادبیات در این مدرسه به صورت تستی و تشریحی است.

درس ادبیات فارسی در دبیرستان دوره دوم مجتمع علامه طباطبایی – واحد پاسداران به صورت تستی و تشریحی تدریس می شود. این روش برای دانش آموزان پایه یازدهم واحد پاسداران از ابتدای سال تحصیلی انجام می گیرد. آنطور که معلم ادبیات واحد پاسداران می گوید حفظی بودن درس ادبیات و نیز نزدیکی دانش آموزان پایه یازدهم به سال برگزاری کنکور دلیل انتخاب این روش است.

«امیر مرادی» معلم جوان ادبیات فارسی این مدرسه می گوید برای دروس عمومی که مطالب حفطی زیادی دارند باید روش های تدریس خاصی در نظر گرفت که تدریس نکات به صورت تستی یکی از این روش ها است: «به دلیل اینکه بسیاری از مطالب فارسی فرار هستند، در ابتدای سال تحصیلی مروری بر مطالب سال های گذشته داشتیم. آرایه ها و دستور زبان فارسی از جمله قسمت هایی است که پیش از شروع تدریس بخش های جدید، به دانش آموزان یادآوری کردیم. همچنین تدریس مطالب درسی به صورت نکته به نکته و حل سوالات کنکور سالهای قبل باعث می شود که یادگیری افزایش یابد.»

هر درس ادبیات را چندین بار می خوانیم

مرادی در ادامه به روش تدریس خود اشاره می کند: «پیش از شروع هر درس دقایقی درباره نویسنده یا شاعر آن برای بچه ها توضیحاتی ارائه می دهیم. دانش آموزان قبل از خواندن متن باید بدانند که صاحب اثر کیست و چه دیدگاه هایی دارد. همچنین برای آشنایی بیشتر دانش آموزان کتاب هایی از آن نویسنده یا شاعر هم به کلاس آورده می شود.»

آموزش مفاهیم درس ادبیات فارسی به دانش آموزان واحد شریعتی به صورت چند مرحله ای انجام می شود. معلم ادبیات این مدرسه درباره این موضوع می گوید: «به طور کلی هر درس در کلاس چند مرتبه خوانده می شود. سعی می کنیم در هر مرحله به مفهوم اثر نزدیک تر شویم. در این حالت آموزش بهتر انجام شده و مطالب فراموش نخواهند شد.»

معنی لغت و شعر و نثر مهمترین بخش امتحان است

امتحانات نوبت دوم و نوع مطالعه ادبیات فارسی، بخش دیگری از حرف های مرادی معلم ادبیات واحد پاسداران است. او می گوید بعضی قسمت های کتاب اهمیت بیشتری دارند: «در هر آزمون از بخش هایی از کتاب سوالات بیشتری طرح می شود. در امتحان ادبیات فارسی معنی شعر و نثر بین 6 تا 8 نمره دارد که این بخش در کنار معنی لغت جمعا نیمی از امتحان را تشکیل می دهند. پس باید مطالب کتاب جمله به جمله مطالعه شود. بخش بعدی دستورزبان و آرایه های ادبی است که حتما باید مطالعه شود. می توان خواندن تاریخ ادبیات را به روز منتهی به امتحان موکول کرد.»