اخبار مدرسه

افتخار آفرینی آسمانی علامه ای ها در جهان

تاریخ انتشار : 1396/12/27

دانش آموزان مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی، با شرکت در «کمپین بین المللی سیارک ها» برای نخستین بار در سطح دبیرستان های دور اول ایران، ۲۲ جرم آسمانی را به نام خود ثبت کردند.

دانش آموزان مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی، با شرکت در «کمپین بین المللی سیارک ها» برای نخستین بار در سطح دبیرستان های دوره اول ایران، ۲۲ جرم آسمانی را به نام خود ثبت کردند.

آخرین کمپین به مدت یک ماه از 8 ژانویه تا 7 فوریه 2018 (18 دی تا 18 بهمن سال جاری) برگزار شد و ۲۳ نفر از دانش آموزان مجتمع علامه طباطبایی، در شش تیم از واحدهای دوره اول پسرانه آبشناسان، میرداماد، پاسداران، فرمانیه و گلستان به جستجوی تصاویر گرفته شده توسط رصدخانه 1.8 متری پن- استارز برزیل پرداختند تا سیارکی جدید را به نام خود نام گذاری نمایند. پس از بازبینی و داوری، در مجموع 22 جرم با نام آنها وارد کاتالوگ سیارک ها شده است. گواهینامه های معتبری نیز به دانش آموزان شرکت کننده مجتمع علامه طباطبایی اعطا شد.

دانش آموزان واحد آبشناسان و واحد گلستان هر گدام 7 جرم را به تایید رساندند. پاسدارانی های دوره اول 4 جرم، دانش آموزان واحد میرداماد 3 جرم و فرمانیه ای ها نیز 1 جرم تایید شده را در کارنامه خود ثبت کردند.

تاکنون سیارک های بسیاری در این کمپین 11 ساله توسط دانش آموزان و دانشجویان مختلف کشف شده است. در آخرین کمپین، دانش آموزانی در قالب 38 تیم از 12 کشور ایران، آمریکا، ترکیه، رومانی، هند، تایوان، برزیل، بلغارستان، قبرس، پاناما، سوئد و بلاروس رقابت کردند. مجتمع علامه طباطبایی پیش از این با یک تیم در کمپین سپتامبر- اکتبر (مهر و آبان سال جاری) نیز مشارکت کرده و موفق به کشف 22 جرم مشکوک به سیارک شده بود.

کمپین بین الملللی سیارک ها جایی است که دانش آموزان علاقه مند با مشارکت در آن قصد دارند تا سیارکهای خطرناک اطراف زمین را شناسایی کنند. سیارک هایی که مکن است در آینده حتی خطر برخورد با زمین را داشته باشند. کمپین جستجوی سیارک توسط «همکاری بین‌المللی تحقیقات نجومی» (International Astronomical Research Collaboration = IASC) با همکاری 17 مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و گروه و رصدخانه برگزار می‌شود. هرساله 500 گروه داوطلب از 60 کشور دنیا در این برنامه شرکت می‌کنند.

 

اسامی دانش آموزان شرکت کننده در کمپین بین المللی جستجوی سیارک ها را در جدول زیر مشاهده می کنید.

 

جدول زیر دانش آموزانی که بیشترین جرم تایید شده را گزارش کردند، معرفی می کند.

 

در این جدول می توانید تعداد جرم های تایید شده به تفکیک هر واحد را ببینید.