اخبار مدرسه

محیط مدرسه مان هم انگیزه می دهد هم آدم را قوی می کند

تاریخ انتشار : 1396/12/27

گفتگو با 4 دانش آموز دبیرستان دوره دوم واحد پاسداران که هم درس می خوانند هم ربات و مستند می سازند.

ساز مي‌زنند، ورزش مي‌کنند و در برنامه‌نويسي کامپيوتري متبحرند. اين دانش‌آموزآن سال گذشته جواز حضور در رقابت‌هاي جهاني رباتيک را هم کسب کردند. سيدرضا وزيري نژاد، سروش طاهري، اميرحسين ابراهيمي نژاد، محمد رضا قاسمي و احمدرضا اسماعيلي افجه.

آن‌ها امسال مستندي درباره کارکنان بخش خدمات مدرسه ساختند که بسيار مورد توجه قرار گرفت. به بهانه ساخت اين مستند، با آن‌ها گفت و گو کرده‌ايم.

 چطور به فکر ساخت مستند در مدرسه افتاديد؟

طاهري: ساخت مستند به مناسبت روز دانش‌آموز، چند روز قبل از اين مراسم توسط معاونت فرهنگي مدرسه به ما پيشنهاد شد. جذاب بود بنابراين آن را پذيرفتيم و به سرعت وارد بحث و گفتگو درباره محتواي مستند شديم. بچه‌ها ايده‌هاي مختلفي داشتند. در نهايت به جمع‌بندي رسيديم.

قاضي: سروش(طاهري) پنج شنبه به ما گفت: پايِ کار هستيد؟ ما هم قبول کرديم. سه روز بعد فيلمبرداري شروع شد.

  تجربه مستند سازي داشتيد؟

طاهري: من قبلا کار تدوين انجام داده بودم.

قاضي: اميرحسين (ابراهمي نژاد) هم که در موسيقي سررشته داشت در صدابرداري کار کمک کرد.

 نويسنده اين مستند چه کسي بود؟

وزيري نژاد: ايده اوليه و نويسندگي کار، هردو با فکر جمعي بود.

طاهري: اول فکر کرديم موضوع فيلم درباره يکي از کارکنان، مثلا معاون انضباطي يا فرهنگي باشد. ولي بعدا به اين نتيجه رسيديم که نيروهاي خدماتي که کمتر ديده مي‌شوند، سوژه اصلي فيلم باشند.

ابراهیمی نژاد: مهمترین دشواری ما در ساخت این مستند، زمان کمی بود که داشتیم. این مستند در مجموع سه یا چهار روزه ساخته شد.

قاضی: یک روز آن را هم امتحان داشتیم( می خندد)

شما از نظر آموزشی دانش آموزان شاخصی هستید و در مدرسه معتبری هم درس می خوانید. چرا برای یک فعالیت جمعی، ساخت مستند را قبول کردید؟

وزیری نژاد: چند نفر از ما قبلا در تیم رباتیک هم با هم بودیم و همکاری می کردیم. بنابراین با روحیات هم آشنا هستیم و همین باعث شد که نگران هیچ چیز نباشیم. از طرفی مدرسه حمایت بسیار خوبی همیشه از دانش آموزان داشته و در همه زمینه ها به ما کمک می کند تا اگر استعدادی داریم شکوفا شود.

 سال گذشته در تيم رباتيک افتخار کسب کرديد. امسال هم يک مستند قابل تحسين توليد کردهايد. ضمنا همگي دانشآموزان خوب و درسخواني هم هستيد. با اين استعدادها، راه آينده خود را چگونه انتخاب خواهيد کرد؟

ابراهيمي نژاد: من قطعا رشته خودم، رياضي را ادامه خواهم داد. اگرچه به موسيقي هم خيلي علاقه دارم و آن را هم رها نمي‌کنم.

وزيري نژاد: خوشبختانه مدرسه علامه شرايطي را فراهم کرده که بچه‌ها در همه زمينه‌ها توانايي داشته باشند.

قاضي: اينجا بچه‌ها به جز اينکه خوب درس مي‌خوانند، در زمينه‌هاي ديگر هم موفق هستند. يعني فضايي وجود دارد که انگيزه مي‌دهد و افراد را قوي مي کند.

طاهري: خود دانش آموز هم خيلي مهم است. نبايد منزوي بود و منتظر باشيم بيايند و استعدادهايمان را کشف کنند! وقتي در چنين محيط آموزشي قرار داريم که زمينه هر کار خوبي وجود دارد بايد خودمان هم تلاش کنيم تا استعدادمان را نشان دهيم چون در اينصورت خيلي خوب حمايت مي‌شويم. خوشبختانه مدرسه علامه طباطبايي دقيقا همان جايي است که آرزو داشتم.