آشنایی با مدرسه

برگزاری اردوهای مطالعاتی در مدرسه

دبیرستان پسرانه دوره دوم - واحد شریعتی

«نشاط، استعداديابي و پرورش چند بعدي دانش‌آموزان.» برنامه‌هاي دبيرستان پسرانه دوره دوم علامه طباطبايي - واحد شريعتي بر اين سه محور استوار است. ضمن آنکه قبولي در رشته‌هاي مورد علاقه دانش‌آموزان در دانشگاه‌هاي برتر از جمله اهداف اين واحد آموزشي است. بر همين اساس مشاوران، «اردوهاي مطالعاتي» برنامه‌ريزي شده‌اي در مدرسه مهيا مي‌کنند.

کلاس‌هاي درسي اين واحد آموزشي، سه روز در هفته، تا ساعت 5 عصر ادامه دارد. دانش‌آموزان مطالب آموزشي را در مدرسه مي‌آموزند و تکليفي به منزل نمي‌برند. براي رسيدن به اين هدف، دانش‌آموزان در هر ماه برنامه مطالعاتي اختصاصي دريافت مي‌کنند. در اين برنامه مقدار مطالعه هر درس، براي هر روز و تکاليف روزانه فرد در مدرسه تعيين شده است. درک مطلب و تفسير نتايج آزمون‌‌‌ها، از جمله مهارت‌هايي است که به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌شود.  در واحد شريعتي «کلاس موضوعي» تشکيل مي‌شود و دانش‌آموزان براي درس‌هاي مشخص به يک کلاس ثابت مي‌روند که وسائل مورد نياز درس در آن تعبيه شده است.  حضور دانش‌آموزان در کلاس‌هاي ثابت، حافظه تصويري آن‌ها را تقويت مي‌کند.

آموزش رشتههاي پژوهشي از تابستان

براي بهره‌برداري مناسب‌تر از کلاس‌هاي پژوهشي، اصول اوليه و اهداف هر درس پژوهشي، در تابستان به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌شود و آن‌ها در طول سال تحصيلي، با توجه به آموخته‌هايشان، يک رشته را انتخاب مي‌کنند. رباتيک، سازه ماکاروني و مکاسيستم از جمله رشته‌هاي پژوهشي واحد شريعتي است. دانش‌آموزان واحد شريعتي در سال‌هاي گذشته موفق به کسب افتخارات پژوهشي در سطح منطقه، استاني و کشوري شده‌‌‌اند.

پدران و پسران در اردوي مشترک

برگزاري اردوي «پدران و پسران» يکي از برنامه‌هاي واحد شريعتي است که از سال تحصيلي گذشته آغاز شده است. هدف از اين اردو، نزديک‌تر شدن پدرها و پسرها به يکديگر و آشنايي پدران و مسئولان مدرسه است. در هر اردو تعدادي از پدران رشته و شغل خود را به دانش‌‌‌آموزان معرفي مي‌‌‌کنند.  به  اين ترتيب رشته‌ها و مشاغل مختلف به دانش‌آموزان معرفي مي‌شوند تا انتخاب رشته دانشگاهي آگاهانه‌‌‌‌تري انجام دهند. هر سال، امور فرهنگي مدرسه، برنامه‌هاي متنوع فرهنگي براي دانش‌آموازن تدارک مي‌بيند.